ZRELAKSUJ SIĘ. BĘDZIESZ MIAŁA ŁADNE ZĘBY.

Wywiad z Martą Zinkow, stomatologiem i  właścicielką Specjalistycznego Centrum Stomatologii Dentima, partnera programu „Matki i Córki – Historia Piękna”.

IMG_7766-ok

Dlaczego stomatolog jest częścią programu metamorfozy.com?

Ponieważ na twarzy najbardziej widać uśmiech i zęby. To uśmiech w dużej mierze decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Jeśli chcemy osiągnąć efekt odmłodzenia twarzy dzięki zabiegom medycyny estetycznej, to lśniące, białe zęby będą ich idealnym uzupełnieniem. Myślę, że dlatego dr Katarzyna Jasiewicz zaprosiła do współpracy mnie – stomatologa. Połączenie medycyny estetycznej i stomatologii sprawia, że efekty pracy każdej z nas są szczególnie widoczne.

Nie zawsze chyba mamy świadomość tego jak wyglądają nasze zęby.

Wielu rzeczy nie zauważamy, bo kiedy patrzymy w lustro stajemy przed nim zwykle w tej samej pozycji. Przyzwyczajamy się do swojego wizerunku. To tak jak z nowym mieszkaniem: przez pierwszych kilka miesięcy widzimy każdą ryskę i zadrapanie, a po dwóch latach – całkowicie obojętniejemy.

Jakich problemów z zębami najczęściej nie dostrzegamy?

Nie widzimy asymetrii w układzie zębów i dziąseł. Choć ta ostatnio robi się modna do tego stopnia, że czasem zakłada się aparat ortodontyczny po to, żeby wykrzywić dwójkę. Pacjenci nie widzą też często szpar między zębami i startej powierzchni zęba. Najbardziej zwracają uwagę na kolor i przebarwienia.

Kilka uczestniczek metamorfoz.com odwiedziło już Dentimę i – na moje oko – teraz uśmiechają się częściej. Jakie zabiegi im Pani proponuje ?

Zaczynamy zawsze od pełnej diagnostyki, czyli badania stomatologicznego przy użyciu lasera diagnostycznego, komputerowych badań rentgenowskich i ewentualnie badań dodatkowych. Potem przeprowadzamy zabieg pełnej higienizacji. Usuwamy osad, kamień nazębny, polerujemy zęby i pokrywamy je pastą z fluorem. Dopiero wtedy można wybielić zęby za pomocą specjalnej lampy. Dalsze zabiegi zawsze zależą od stanu zębów pacjentek, ich oczekiwań co do końcowego efektu i czasu jaki chcą poświęcić na jego uzyskanie. Leczenie ortodontyczne może przynieść spektakularną poprawę, ale wymaga czasu i noszenia aparatu stałego. Na to nie każdy chce się zdecydować. Wtedy korzystamy z możliwości jakie daje leczenie zachowawcze, czyli korygowanie kształtu zębów za pomocą materiałów kompozytowych. Koryguję też asymetrię dziąseł za pomocą kautera elektrycznego, co trwa dosłownie chwilę, a daje natychmiastowy, spektakularny efekt. Gdy stan zębów tego wymaga, leczymy je kanałowo pod mikroskopem stomatologicznym. W dalszej kolejności możemy zastosować leczenie protetyczne oraz implantologiczne – tu proponujemy wykonanie porcelanowych lub pełnoceramicznych (bezmetalowych) koron i mostów, protez ruchomych estetycznych bezklamrowych ze specjalnymi elementami, które utrzymują protezę na swoim miejscu, a są niewidoczne dla otoczenia.

Na co kobiety w wieku 30+ powinny zwracać szczególną uwagę, jeśli chodzi o zęby ?

Trudno przypisać problemy z zębami konkretnemu wiekowi. Są sześćdziesięciolatki, które mają wszystkie własne zęby i trzydziestolatki, które już wymagają leczenia protetycznego.

Od czego, jeśli nie od wieku, zależy kondycja zębów ?

Dużo zależy od diety. Nie tylko od tego, co jemy, ale też od tego jak jemy, jak często spożywamy posiłki i jaką one mają konsystencję. Ważna jest jakość higieny – jak często czyścimy zęby i w jaki sposób. Genetycznie uwarunkowania też mają znaczenie. Jedni mają mocne, twarde zęby, które nawet w niesprzyjających warunkach nie chorują, u innych tkanka jest wrażliwa, krucha, podatna na uszkodzenia. Paradoksalnie, zwykle zęby o białym kolorze szkliwa są słabsze, niż ciemniejsze.

To co i jak powinniśmy jeść, żeby mieć zdrowe zęby ?

Po każdym posiłku dochodzi do obniżenia ph w jamie ustnej. Jeśli jemy trzy razy dzienne to trzy razy dziennie ph spada poniżej prawidłowego poziomu. Ale jeśli do tych trzech posiłków dołączymy cztery razy dziennie słodki napój – nieważne, czy to cola, kawa, herbata z cukrem czy sok i cztery przekąski, na przykład: jogurt, jabłko, kanapkę i czekoladę, to 11 razy w ciągu dnia zęby narażone są na przebywaniu w środowisku kwaśnym, które po prostu nie ma czasu wrócić do normy. A to sprzyja rozwojowi próchnicy zębów.

Czyli podjadanie szkodzi nie tylko figurze, ale też zębom?

Tak. Powinniśmy myć zęby po każdym jedzeniu i każdym piciu, a proszę mi pokazać osobę, która szczotkuje zęby 11 razy dziennie.

IMG_7753-ok

A Pani tak robi?

Tak. Ale ja staram się jeść trzy, góra cztery, posiłki w ciągu dnia. Miedzy posiłkami piję tylko wodę mineralną

A jeśli nie ma możliwości umycia zębów, warto żuć gumę ?

Żucie stymuluje wydzielanie śliny. Duża ilość śliny pomaga usunąć resztki jedzenia i zmienić jej ph z kwaśnego na zasadowe. W awaryjnej sytuacji lepiej żuć gumę po posiłku przez około 10 minut niż nie robić nic. Ale najlepiej dobrze umyć zęby.

Dobrze czyli jak?

Dokładnie szczotkować przez 2-3 minuty, pamiętając o oczyszczeniu każdej powierzchni zębów. No i używać regularnie płynów do płukania oraz nici dentystycznej. Pomijanie tego elementu naprawdę ma wielki wpływ na stan uzębienia. Próchnica rozwijająca się na powierzchniach stycznych zębów długo pozostaje niezauważona i niszczy nie tylko zęby, ale i dziąsła. A to powszechna bolączka Polaków, podobnie jak zgrzytanie zębami.

Zgrzytamy z wściekłości ?

W 99% przypadków ze stresu. Stres wywołuje zwiększone napięcie mięśni przywodzących żuchwę. Ze stresu obgryzamy ołówki, paznokcie, skórki, przygryzamy wargę, pojawia się nawyk zgrzytania zębami a w nocy nie jesteśmy tego w stanie kontrolować, wtedy siła zaciskania szczęk jest dziesięciokrotnie większa niż podczas normalnego jedzenia. W konsekwencji zęby się ścierają, pękają, mogą wypadać też wypełnienia.

Czyli teoretycznie stomatolog powinien zalecić relaks przed snem ?

Właściwie tak, ale mamy też specjalne szyny relaksacyjne, które mogą w tym pomoc.

One comment

  1. warto też chwilę zaczekać z myciem zębów po zjedzeniu owoców, bo przez soki owocowe szkliwo jest bardzo wrażliwe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: